GÜNEŞ KREMİ KULLANMANIN ÖNEMİ

Havalar ısınmaya ve güneş yüzünü iyiden iyiye göstermeye başladı. Hal böyleyken; benim için son derece önemli olan ve herkesin de farkında olmasını istediğim bir konudan yani güneş kremi kullanmanın öneminden söz etmek istiyorum.

Bildiğiniz üzere cildimiz en büyük organımız ve yılın farklı zamanlarında rüzgar, güneş, toz, kirlilik gibi pek çok negatif etkiyle baş etmek zorunda kalıyor. Bunların içerisinde aslında masum gibi görünen ama hiçte öyle olmayan; hiç zarar görmesin, yaşlanmasın istediğimiz cildimize en fazla hasarı veren, yaşlanmasına ve lekelenmesine sebep olan etken üzülerek söylüyorum ki ; güneş ışınları.

Etrafımdaki herkes az yada çok bronzluğu seviyor. Güneşin mutluluk verdiği, serotononin düzeyini arttırdığı ve D vitamini açısından da ihtiyacımız olduğunu düşünürsek, kontrollü olarak güneşlenmek sağlığımız açısından önemli. Ancak; son yapılan araştırmalarda  sadece güneş kremi kullanarak cilt yaşlanmasını %24 azaltılabildiği deneylerle ispatlanmış. Hatta bir ara güneşin hasarlarını anlatan bazı makalelerde; işi dolayısıyla uzun yolda  sürekli araç kullanan bir kişinin yüzünün direkt güneş gören kısmının farkedilir derecede kırışmış ve sarkmış olduğu görülüyordu.Güneşin zararlı etkileri tabi ki sadece yaşlanma ve güneş lekeleri ile sonuçlanmıyor, son zamanlarda sıklıkla duyar olduğumuz sağlığı tehdit eden melonoma riskini de arttırıyor.

Güneşin zararlı etkilerini günlük yaşantımızda daha fazla görüyoruz. Nasıl mı? Hava yağmurlu yada bulutlu olduğunda güneş ışınlarınının zarar vermediğini düşünüyoruz. Oysa güneş ışınları bulutlu havalarda da cildimizi etkilemeye devam ediyor.Bu sebeple kışın bile SPF içeren bir nemlendirici kullanmamız gerekiyor. Yazın güneş ışınlarının daha dik geldiği dönemlerde ise daha da iyi korumalı ürünlere geçmek gerekiyor.

güneş kremi kullanmanın önemi

Benim gibi hassas cilde sahip olanların ise hem güneş kremi seçerken hem de kullanırken ekstra dikkat etmesi gerekiyor. Zararlı kimyasallar içeren, kimyasal filtreli güneş kremlerinden uzak durmak gerekiyor. Bundan sonraki yazımda da iyi bir güneş kremi nasıl olmalı kısmına değinmek istiyorum. Çünkü doğru güneş kremini seçmek, güneş kremi kullanmaktan da önemli….

One thought on “GÜNEŞ KREMİ KULLANMANIN ÖNEMİ

  1. Pingback: İYİ BİR GÜNEŞ KREMİ NASIL OLMALI ? | KOZMO AJAN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>